Sponsorlu Bağlantılar:
  Bağımlılık Yapan Maddeler Alkol - Bağımlılık Yaratan Maddeler Alkol
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 21-11-2009, 10:55 #1
16έkim2o1o♥
Kırmızı.

Reklamlar

Bağımlılık Yapan Maddeler Alkol - Bağımlılık Yaratan Maddeler Alkol

Reklamlar
Bağımlılık Yapan Maddeler Alkol - Bağımlılık Yaratan Maddeler Alkol

Genel Özellikler: Alkolün tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlığın yerleşik hayata geçmesiyle alkol üretimi de başlamıştır. İlk bira bundan 8 bin yıl önce Mezopotamyalıların arpayı ekmek yapmak için ıslah etmesiyle yapılmıştır. Sümerlerin 6 bin yıl önce Godin Tepelerinde (Batı İran ve Anadolu) bira ve şarap içtiği bilinmektedir. Daha sonra fermente edilmiş meyve tahıl ve baldan alkol ederek alkolü iyice hayatına sokmuştur insanoğlu. Alkol kimi zaman kutsal sayılıp dini törenlerde kullanılmış kimi zaman eğlencenin ayrılmaz bir olmuştur. Alkolün icat edilmesiyle birlikte alkol alışkanlığı da ortaya çıkmıştır. Alkol alışkanlığının bir hastalık olarak kabul edilmesi eski çağlara dayanmaktadır. Roma filozofu Seneca alkolizmi bir akıl hastalığı olarak tanımlamıştır. Alkolizm terimi ilk defa İsveçli hekim Magnus Huss tarafından “Alcoholismus Chronicus” (1849) isimli makalede kullanılmıştır. Bu makalenin ardından kronik alkolizm tıbbi bir terim haline gelmiş ve bir hastalık olarak kabul edilmeye başlanmıştır.

Kullanım: Alkol; beyin sinir sistemi mide sindirim sistemi karaciğer kemik iliği gibi hayati merkezler başta olmak üzere vücudun bütününü etkiler. Etkinin şiddeti alınan alkolün miktarına ve sıklığına göre değişir. Alkol kullanımının tıbbi olarak kabul edilen normal sınırı erkekler için günde 2 kadınlar için 1 içkidir. Birim olarak 1 içki kabaca bir kutu ya da şişe biraya bir bardak şaraba ya da 45 ml’lik bir “tek” sert içkiye (votka viski vb) eşittir. Bu şekilde hesaplandığında alınan içkinin türünün hiç bir önemi yoktur. Yani üç bira içmekle üç duble votka içmek aynı miktarda alkol alınmasını sağlar ve aynı etkiyi yapar. Dolayısıyla birayı bu bağlamda zararsız bir meşrubat gibi görmek anlamsızdır.

Etkiler: Alkol alındıktan sonra hızla ince bağırsaktan kana karışır. Kana karışan alkol miktarına göre beynin çalışması yavaşlar. İçki içen kişinin kanına karışan alkol miktarı içkinin hangi şartlar altında içildiğine (yer kişinin psikolojik durumu duygusal durumu yanında başkalarının olup olmaması herhangi başka bir madde alınıp alınmadığı) belirli bir zamanda ne kadar içtiğine vücut ölçülerine cinsiyetine vücut yapısına ve ****bolizmasına midedeki yiyecek çeşidine ve miktarına göre değişir. Alkol kana karıştıktan sonra hiçbir yiyecek ya da içecek onun etkisini azaltmaz. Bazen meyve şekeri alkolün kandan dışarı atılımını hızlandırabilir ve böylece etkisi daha kısa sürer.

Normal bir yetişkinin ****bolizması saatte 8.5 gr. alkolü (bir biranın 3/2’si) sindirip vücuttan atabilir.
Kana 50 ml. alkol karışması çakır keyif olarak adlandırdığımız sıcaklık hissi yüzde kızarıklık algı yavaşlaması ve rahatlamaya yol açar. 100 ml. algılamanın yavaşlamasına kendini dizginleyememeye dikkatini verememeye reflekslerin yavaşlamasına ve kontrolsüzlüğe (açık sarhoşluk) yol açar. 150 ml. aşırı sarhoşluğa yol açar ve kişide sersemleme hissi kaslara ve hareketlere hakim olamama çift görme konuşma bozuklukları hafıza ve idrak bozuklukları gözlenir. Kandaki alkol oranı 250 ml. olduğunda kişi aşırı sarhoşluk halindedir ve ayakta duramaz kusma ve sızma gözlenir. 350 ml.’de bilinç kaybı solunum yavaşlaması idrar kaçırma düşük ateş ve düşük tansiyon görülür kişi koma halindedir. Kandaki alkol miktarının 500 ml. ve daha fazla olması durumunda ölüm ihtimali vardır.

Kısa bir süre içinde aşırı alkol almak genellikle “akşamdan kalma” haliyle sonuçlanır. Bu durum 8-12 saat sürebilir. Akşamdan kalma olmanın sebebi alkol zehirlenmesidir. Aşırı alkol alınması karşısında vücut zayıf düşer ve bunu düzeltmesi vakit alır. Alkol ve diğer uyuşturucu maddelerin birlikte alınması çok daha korkunç sonuçlar doğurabilir. Kaza ölümlerin çoğu alkol ve uyuşturucuların birlikte alınmasıyla ortaya çıkmaktadır. Alkol uyuşturucuların etkisini çoğaltır. Tedavi için alınan ilaçlarla birlikte alkol kullanmak da çok tehlikeli olabilir.

Görüntüleme:5051, Cevaplar:0
Facebook'ta paylaş.

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerBağımlılık Yapan Maddeler Alkol - Bağımlılık Yaratan Maddeler Alkol Konusuna Benzer Konular
Bağımlılık Yaratan Diziler
Son Dönemde Televizyon İzleyicisinin Vazgeçemediği Tarihi Diziler, Adeta Bağımlılık Yarattı. Kostümden mekana kadar çok fazla detay içeren dönem...
Bağımlılık Yapan Kent | Amsterdam
Müzeleri, mimari dokusu ve sosyal yaşamı ile Avrupa’da olduğunuzu iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir kent Amsterdam. Havaalanı’nın...
Bağımlılık Yapan İlaçlar..
Bağımlılık Yapan İlaçlar İlaçlar, geniş anlamıyla vücudumuza girdikten sonra canlı hücrelerde değişme yapan kimyasal maddelerdir, ilaç olarak...
bağımlılık yapan oyunlar sizce hangisi?
bence knıght online süperrr bi oyunnBütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:34 .