Sponsorlu Bağlantılar:
  Hz. Muhammed (S.A.V)’in Aile Büyükleri Hakkında Kısa Bilgi
Kayıt ol Radyo Dinle Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 03-06-2011, 16:45 #1
<<d£n!z>>
´Kelebek Misali

Reklamlar

Hz. Muhammed (S.A.V)’in Aile Büyükleri Hakkında Kısa Bilgi

Reklamlar
Hz. Muhammed (S.A.V)’in Aile Büyükleri

Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s.)'in babası, Abdülmuttalib'in oğlu Abdullah; annesi ise Vehb'in kızı Âmine'dir. Babası Abdullah, Kureyş Kabîlesinin Hâşimoğulları kolundan, annesi Âmine ise Zühreoğulları kolundandır. Her ikisinin soyu, bir kaç göbek yukarıda, "Kilâb" kabilesinde birleşmektedir. Her ikisi de Mekkelidir.

Peygamber (s.a.s.) Efendimiz, Hz.İbrâhim'in büyük oğlu Hz. İsmâil'in neslindendir. Soyu Adnân'a kadar kesintisiz bellidir.

Peygamber (s.a.s.) Efendimizin soyu, çok temiz ve çok şerefli bir nesep (soy) zinciridir. Bir hadisi şerifte Rasûl-i Ekrem Efendimiz:

"Allah, Hz İbrâhim'in oğullarından Hz. İsmâil'i, İsmâiloğullarından Kinâneoğullarını, Kinâneoğullarından Kureyşi, Kureyşden Hâşimoğullarını, Hâşimoğullarından da beni seçmiştir."

Hz. Muhammed (s.a.s.)'in doğumundan iki ay kadar önce babası Abdullah, Suriye seyâhatinden dönerken Yesrib (Medine)'de hastalanarak 25 yaşında vefât etmiş ve orada defnedilmişti. Peygamberimiz (s.a.s.)'e, babasından mirâs olarak beş deve, bir sürü koyun, doğduğu ev ve künyesi Ümmü Eymen olan Habeşli Bereke adlı bir câriye kalmıştır.

Peygamberimizin sütannesinin adı Halime, sütkız kardeşinin adı ise Şeyma’dır. Amcalarının adı, Ebu Talip, Zübeyir, Hamza ve Abbas’tır. Ebu Lehep de onun amcasıdır ama o, Peygamberimize ve Müslümanlara çok kötülük etmiştir.

Görüntüleme:1709, Cevaplar:0
Facebook'ta paylaş.

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerHz. Muhammed (S.A.V)’in Aile Büyükleri Hakkında Kısa Bilgi Konusuna Benzer Konular
Peygamberimizin Aile Büyükleri - Hz Muhammedin Aile Büyükleri
Peygamberimizin Aile Büyükleri - Hz Muhammedin Aile Büyükleri Peygamberimiz’in (sas) dedelerinden Kusay bin Kilab’ın, Huzaa’lılardan Kâbe...
HZ. MUHAMMED ( S.A.V ) PEYGAMBER EFENDİMİZİN BÜYÜKLERİ
Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s.)'in babası, Abdülmuttalib'in oğlu Abdullah; annesi ise Vehb'in kızı Âmine'dir. Babası Abdullah, Kureyş Kabîlesinin...
Zeyd b. Sâbit Hazretlerinden Peygamberimiz (s.a.v.)’in durumu hakkında bilgi
Zeyd b. Sâbit Hazretlerinden Peygamberimiz (s.a.v.)’in durumu hakkında bilgi istediler. Hz. Zeyd: “Eğer O’nun bütün durumlarından soruyorsanız, O bir...
Efendimizin Aile Büyükleri
Nûr-i Dilâra* hakkında bunları biliyor muydunuz? (*) Gönlü süsleyip avutan Nur Peygamberimiz’in (sas) dedelerinden Kusay bin Kilab’ın,...
Efendimizin Aile Büyükleri
Nûr-i Dilâra* hakkında bunları biliyor muydunuz? (*) Gönlü süsleyip avutan Nur Peygamberimiz’in (sas) dedelerinden Kusay bin Kilab’ın,...Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:14 .