EvLi Erkek psikoLojisi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 17-08-2009, 12:20 #1
Đєяίηκσмα
Mutsuz.

EvLi Erkek psikoLojisi

Mutsuz evliliklerin çoğu eşlerini gerçek bir psikolog tahlile tabi tutamamalarından kaynaklanır.Bekar erkekle evli erkek veya bayan arasında tahminlerden fazla psikolojik farklar vardır.

Evlilikte tıpkı şairlik,yazarlık,ressamlık gibi sanattır.Bütün mesele bu sanatı hassas dozlarına ve milimetrelik ayarlarına göre icra edip etmemektedir.

Huzur ve mutluluk arayan hanımlara evli erkeğin psikolojisiyle ilgili tespitlerimiz var şimdi…Bunları bilen ve itinayla uygulayan kadın,kocasıyla kolay kolay uzun süre problem yaşamaz.

1.Bir kadın her zaman yoğundur.Uzun süre evli Kalamış çiftlerin sıklıkla karşılaştıkları bir problem vardır.Evliliklerin yıl dönümünde kadın tarafından evde güzel bir masa ve hoş bir ortam hazırlar.Hatta özenle seçilen bir hediye bile konur masanın üzerine… Akşam eve gelen eş,gördüğü manzara karşısında donup kalır.Eşinin bu ince düşüncesine mukabil sevinsin mi,kendi unutkanlığına dövünsün mü? Kafası allak bullak olur.Çünkü bu önemli gün tamamen kafasından çıkmış ve eve eli boş gelmiştir.Tabii ardından küçük rahatsızlıklar yaşanır.Peki,böyle bir durumda erkek ne kadar hatalı? Yoğun bir tempoyla geçen günlerimizde hangi birimiz kafamızı toparlayıp hatırlamamız gereken şeyleri beynimizin bir köşesine not edebiliyoruz?Dolayısıyla kocasının psikolojisini tahlil edebilen bir hanım,bu durumda problem çıkarmaz veya en azından hadiseyi büyütmez.

2.Günümüz dünyasında her erkek sinirlidir,birazcık delidir,ruh hastası gibi görünür.Asabiyet sergilemeyen,sinirlerine hakim olan öfkesini engelleyen gerçek kahraman bir koca beklentisindeki kadın boşuna bekler.Yapılması gereken,mümkün mertebe sinirlilik ortamı meydana getirmemeye çalışmaktır.Dışarıya karşı en masum görünen “beyefendilerin” de çoğu maalesef böyledir.Normalde iki yüzlü insanlara kızarız; günümüz dünyası 20 yüzlü, bazen 200 yüzlü insanlardan meydana gelmiştir.

3.Evli erkek haklı çıkmaya çok sever ve arzular.Evli erkeğin belki de ne karakteristik özelliği sayılabilecek bu durumun farkındaki kadın,evlilik sanatını büyük bir ustalıkla icra ediyor demektir.Ayrıca bütün karı-koca problemleri karı koca arasındaki haklılık yarışından çıkmaktadır,boşanmaların ana sebebi de budur.

4.evli erkek aslında büyük bir ilgiye ,desteğe,yardıma muhtaçtır.Siz bakmayın onun asıp kesen konuşmalarına ,aile reisliği havalarına…Hayatta belki en yardıma ve ilgiye muhtaç kişi evli erkektir.

5.Evli erkek rahatına çok düşkündür ,çünkü bu lüks hakkını sadece ve ancak evde kullanabilmektedir.Hayat yükünü omzunda hissetmek bakımından erkekler kadınlardan daha endişeli bir yapıya sahiptirler.Erkeğin 10 gr. stresi kadının 1 kg. stresine eşittir.Bu bakımdan evlilik sanatkarı bir kadın,kocasına evdeki “rahata düşkünlük” lüksünü çok görmemelidir.

6.Evli erkeğe en çok bıkkınlık veren şey; eve gelince eşinden dert,sıkıntı,felaket haberleri dinlemektir.İdeal bir kadın,beyi eve geldiğinin ilk 1.5 saati içinde ona dert ve tasa haberleri vermez.

7.Evli erkek karısının kendisiyle söz yarışmasına ve dalaşına girmektense akşam yemeğinde zehir sunmasını tercih eder.Her seferinde nefsini avukat gibi müdafaa eden kadın,aslında baltayı ayağına vurarak eşini kendisinden bir santim daha uzaklaştırmaktadır.

8.Evli erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer.2x2=4 kadar net bir gerçektir bu…

9.Evli erkek çok dağınıktır ama asla dağınık bir ev ve dağınık bir eş istemez.Erkeklerin fıtratında dağıtma,kadınlarınkindeyse toplamama özelliği ağır basar. “Yuvayı yapan dişi kuştur” atasözü bundan dolayı söylenmiştir.Evliliğini dağıtmamak isteyen bir kadın ,kocasının dağıttıklarını toplama sabrını ve becerisini memnuniyetle gösterir.

10.Evli erkeğin evdeki durgunluk ve sessizlik tavrını çok iyi anlamak gerekir. “Hiç konuşmuyor; durgun, sessiz ve dalgın!” değerlendirmesini yaparken kırıcı olmamak gerekir.Evli erkeğin cilveli sevgi sözlerini sıklıkla sarf etmesini ondaki sevgi noksanlığından değil ,çeşitli sorumluluk psikolojisinin verdiği yoğunluğa bağlamak daha doğru olur.

11.Evli erkek aşırı ve hayali kıskançlıktan kaynaklanan bıkkınlık verici strese asla tahammül edemez.Kıskançlık aslında güzel normal ve gereklidir ama dozu ayarlanmamış kıskançlık evli erkeği çileden çıkarıp büyük bir stres altına sokar.Bu durumdaki erkek tahmin edilenden çok olumsuz tepki gösterebilir.Kıskançlığın dozunu iyi ayarlamak,çeşitli ağır ve hayali suçlamalarla kırıcı olmamak en ideal bir davranıştır.Aksi halde hayali endişeler yavaş yavaş gerçeğe bürünebilir.

12.Evli adam aile meselelerine en yakınlarının dahi yerli yersiz müdahalesinden hoşlanmaz.En beceriksiz kocalar bile böyledir.Akıllı bir kadın bu tür müdahalelere fırsat vermez,iplerin kocasının elinden çıkmasına zemin hazırlamaz.Anne-baba ,amca-dayı,teyze-hala vs.de olsa evli erkek aile nizamatında ortaklığı hiçbir zaman kabullenemez.Bu durumda iyilik yapayım derken iyiden iyiye aileyi baltalamak için iki tarafın yakınları da kendi işlerine bakmalı, “yol gösterme” ve “yardımcı olma” adı altında müdahaleci ve ukalaca karşılanabilecek tutumlardan sakınmalıdır.Tabiri caizse,her horoz kendi çöplüğünde ötmelidir.

13.Evli adam eşinin kendisine bizzat ve ismen dua ettiğini bilmek ve öğrenmek ister.Duanın gücü dünyaca meşhur dergilere konu olmuş enteresan bir etkileyiciliğe sahiptir.Kocasının başarısı,problemlerinin giderilmesi ve huzuru için sıklıkla ve bizzat dua eden bir kadın esasen son derece önemli bir faaliyet icra etmektedir.Bunu fark eden kocası manevi bir güven ve doyum yaşayacağından inanılmaz derecede rahatlar,gevşer ve istenilen kıvama gelir.Beylerin ve hanımların duadaki bu gücü keşfetmeleri gerekir.

14.Evli erkek bir sanatkar ise veya kendi işinde başarılı olmak için çırpınan biriyse onun olumsuz görünen tavırlarını iki kat anlayışla karşılamak gerekir.Çünkü sanatkarlar ve işkolikler aslında iki evlidirler.Normal evliliklerin dışında adeta işleriyle de evlenmişlerdir.Ne yaparsanız yapın,bir sanatkarı veya iş sahibini kendi faaliyetlerinden uzaklaştıramazsınız.En iyisi onunla mücadele etmek yerine diyalog kurmaya çalışmak,her işine burun sokmadan ona yardım etmek,problemlerinin çözümüne katkıda bulunmaktır.

Bütün hanımların,evli erkeğin psikolojisini doğru anlayıp ona göre davranarak huzur ve mutluluk sanatkarı olmaları temennisiyle…

Görüntüleme:5698, Cevaplar:0
Facebook'ta paylaş.

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerEvLi Erkek psikoLojisi Konusuna Benzer Konular
Erkek Psikolojisi. :D :D
evli erkek yada evli bayanlar neden aldatır.? bunu çok merak ettim.
sadece erkek değil evli bayanlarda artık eşlerini aldatıyor.. sebebini merak ettim.. aklıma çokşey geliyor ama karar veremiyorum.. sevgisizlik mi?...
Evli erkek seven kadınlar
Güler Kazmacı'nın "Evli Erkek Neden?" adlı kitabında hayatları boyunca hep evli ya da birine evli gibi bağlı olan erkekleri seçen kadınları...
EVLi ERKEK ve EVLi KADIN DUASI
EVLi ERKEK DUASI Allahim... Karimi her turlu tehlikeden koru,gerekirse ben tehlikeye atlayayim.Onu hic yorma,gerekirse ben yorulayim O...
+*+*+* EvLi eRKeK vE BaYaNıN DuAsI *+*+*+
EVLi ERKEK DUASI Allahim... Karimi her turlu tehlikeden koru,gerekirse ben tehlikeye atlayayim.Onu hic yorma,gerekirse ben yorulayim O calismasin,ben...Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:30 .