Töre Cinayetleri
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 13-05-2008, 18:43 #1
Mσllaѕѕє.
Forumun Tiryakisi

Töre Cinayetleri

TÖRE NEDİR ?

Bir toplulukta benimsenmiş, yerleşmiş davranış ve yaşama biçimlerinin, kuralların, göre*nek ve geleneklerin, ortaklaşa alışkanlıkların, tu*tulan yolların bütünü, adet..


Peki Töre Cinayetleri ? Onların İnsani Bir anlamı Var mı ?

Türkiye’de töre cinayeti altında yapılan kişisel infazlar, birçok çelişkiyi de içinde barındırıyor. Töreyi cinayetle özdeşleştiren zihniyet, “İslam dini de buna cevaz veriyor” türünden bir “demagojik dezenformasyon” yapıyor sürekli. Öte taraftan, bu cinayeti irtikâp edenler ise nedense çoğu kez erkeği unutarak kadını cezalandırma yoluna gidiyor; erkeğe ceza verilse bile genelde çok daha hafif oluyor. Erkek egemen toplumdaki bu cehalet, çuvaldızı kendine, yani erkeğe batırmaya yeterince yanaşmıyor.

Töre cinayetleri genelde kadınları vuruyor..Ülkemizin bircok bölgesinde göz kırpmadan işlenen bu cinayetler töreyi uygulayan kesim icin grur kaynağı arz ediliyor..Şimdi siz buna ister eğitimsizlik deyin ister ekonomik sartların etkisi vs..Bu cinayetlerin insani yanı yoktur gözümüzde..Bu ülkede töre cinayetlerine af var,ceza indirimi var...
Eğitimsizlik desem bu ülkede bu kanunu koyanda mı eğitimsizdi madem dıye geciriyorum icimden..Bazı bazı yasalar da kalkmaya basladı törelerle ilgili..
BU konuda oturup neden aramak bile insanlığımı yerin dibine sokuyor..Hangi zihniyetin abisi silah doğrultabilir ki kardesine..
****************************************


Töredeki yazısız kuralların temelinde erkek üstünlüğü vardır .. Çünkü insanlığın oluşmasından bu güne güçlü varlık ' Erkek ' olarak kabul edilmiştir .. Fiziksel gücü fazla olan erkek bu yasaları koyabilme yetkisine sahip olmuştur .. ve sonuçta erkeklerin üstün olduğu bayanların ise bir hata yaptığında öldürüldüğü kurallar bütününe dönüşmüş ..

İlk insanların eğitimsizliği ve herşeyi göktanrı inancıyla açıklamaları bu kuralların geçerli olmasında oldukça etkili olmuştur .. Ve bu nedenledir ki günümüze kadar gelen bu kurallar geçerliliğini hala devam ettirmektedir ..Buda eğitimsizliğin bir kanıtıdır ..

Her ne olursa olsun bir insanın başka bir insanı öldürmesi hiçbir zaman mantıklı bir cevapla açıklanamaz .. Yapılan bir hatanın cezası ölüm olmamalıdır ..

Töre bir yerde Şeriat rejimiyle benzerlik gösterir ..
Görüntüleme:1535, Cevaplar:0
Facebook'ta paylaş.

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerTöre Cinayetleri Konusuna Benzer Konular
T.C.K: Trafik Cinayetleri Karayolları
Ülkemizde halkımızı bilinçlendirmeye yönelik tüm çabalara rağmen her yıl 10 bin kişi trafik kazalarında yaşamını kaybediyor. 200 bin yaralı ve 15...
Aşk cinayetleri ilham veriyor
Yıldız Tilbe 12 yıldır yalnız olduğunu ve hiç aşk yaşamadığını 'Orada Neler Oluyor'da açıkladı. Yıldız Tilbe "Aşkı, sevgiliyi unuttuğum için...
Park Cinayetleri
Mary, büyükannesinin arkadaşı olan bir çiftin evine yerleşir. Seyahate giden çiftin köpeğinin sorumluluğu da ona aittir. Bu arada bitirmeye...
....OkuL CiNaYeTLeri....
Seni sonsuzu kadar bekledim.Ve sonsuz bu uçurumdu.Ama aldatmak değil.... 1. bölümm Oğlum ya boşver unut artık o kızı Nasıl unutayım ki...Aldattım...Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:14 .