Kadınlar İçin En Tehlikeli 5 Ülke
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 12-08-2012, 13:44 #1
dramatikbLog
Yasaklı Üye

Kadınlar İçin En Tehlikeli 5 Ülke

Kadınlar İçin En Tehlikeli 5 Ülke

Aile içi şiddet, ekonomik ayrımcılık, kadın sünneti, tecavüz gibi kriterlerin dikkate alınarak yapıldığı araştırmayla, kadınlar açısından en tehlikeli 5 ülke belirlendi. İşte o ülkeler…

Thomson Reuters Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, dünyada kadınlar açısından en tehlikeli ülke Afganistan olurken, Kongo, Pakistan, Hindistan ve Somali sırasıyla ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci geliyor.

Vakfın haber hizmeti veren birimi TrustLaw tarafından yapılan araştırmada, 5 kıtada kadın-erkek eşitliği hususunda 213 uzmandan, ülkeleri tehlike algılaması ile sağlık, cinsel şiddet, cinsel olmayan şiddet, kültürel ve dini faktörler, kaynaklara erişimin yetersizliği ve insan kaçakçılığı açısından değerlendirmeleri istendi.

AFGANİSTAN

Afganistan, altı kategoriden üçünde, yani sağlık, cinsel olmayan şiddet ve ekonomik kaynaklara erişimin yetersizliği açısından en tehlikeli ülke olarak ortaya çıktı.

Bu ülkenin, kadınlar arasında doğum yüzünden ölümler, doktora görünme olanaklarının sınırlılığı ve ekonomik haklarının hemen hemen tamamen yokluğu açısından en üst sırada yer aldığı belirtildi.

KONGO

1998-2003 yılları arasındaki savaşın olumsuz etkilerinin ve insani bir felaketin sürdüğü Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde, kanunsuzluğun had safhada olduğu doğuda cinsel şiddetin şaşırtıcı derecede çok olması bu ülkeyi tehlike bakımından ikinci sıraya oturttu.

Ülkede yılda 400 bin kadar kadının tecavüze uğradığı belirtiliyor. Birleşmiş Milletler de Kongo’yu “dünyanın tecavüz başkenti” şeklinde nitelendirmişti.

İnsan hakları savunucuları, Kongo’da milis gruplarının ve askerlerin, 3 yaşındaki çocuklardan yaşlı kadınlara kadar her yaştan kadını hedef aldığını bildiriyorlar. Kadınlara ve kız çocuklarına toplu tecavüz, süngüyle tecavüz ve vajinalarına silahla ateş etmek gibi saldırıların yaygınlığına dikkati çekiliyor.

Avrupa Komisyonunun insani yardım bölümünden Clementina Cantoni, ülkede tecavüzün silah olarak kullanıldığını, kadınların askere alındığını ve sek* kölesi olarak kullanıldığını belirtti. Cantoni, hükümetin yozlaşmış olması ve kadın hakları diye bir meselenin gündemde bulunmamasının, kadınların adalete başvurma durumlarını da ortadan kaldırdığını bildirdi.

PAKİSTAN

Araştırmada Pakistan’ın da kültürel ve dini uygulamalarla aşiret baskısının olumsuz etkileri açısından üçüncü sırada geldiği belirtildi.
Bu uygulamalar arasında asitli saldırılar, çocuk yaşta veya zorla evlendirilmek, taşlanarak cezalandırmak ve diğer fiziksel saldırılar sayıldı.

Uluslararası HIV/AIDS Birliği’nden Divya Bajpai, Pakistan’ın başlık parası yüzünden öldürme, namus cinayeti ve erken yaşta evlilik açısından en yüksek oranlara sahip olduğunu söyledi.

Ülkede namus cinayetlerinden yılda bin kadar kadının öldüğü bildiriliyor.

HİNDİSTAN

Hindistan’da ise özellikle kız bebeklerin anne karnındayken öldürülmesi, diğer bebek cinayetleri ve insan kaçakçılığının çok yaygın olduğu belirtildi.

2009′da, Hindistan’ın o zamanki İçişleri Bakanı Madhukar Gupta, o yıl çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 100 milyon kişinin insan kaçakçılığına maruz kaldığını açıklamıştı. Hindistan Merkez Soruşturma Bürosu da ülkede 2009′da yüzde 40′ı çocuk olmak üzere 3 milyon hayat kadının bulunduğunu bildirmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığının 2010 raporuna göre sek* köleliğinin yanı sıra zorla çalıştırma ve zorla evlendirme de ülkede çok yaygın.

BM Nüfus Fonu’na göre geçen yüzyılda ülkede 50 milyon kızın anne karnında veya doğduktan hemen sonra öldürüldükleri tahmin ediliyor.

SOMALİ

Kadınlar açısından en tehlikeli beşinci ülke Somali’de ise doğumla bağlantılı anne ölümleri, tecavüz ve kadın sünnetinin yaygınlığının yanı sıra kadınların eğitim, sağlık ve ekonomik kaynaklara erişimi hayli sınırlı.

Somali’de kadından sorumlu bakan Meryan Kasım, ülkesinin listede ilk sırada yer almamasına şaşırdığını belirterek, Somali’de bir kadının karşılaşabileceği en tehlikeyi şeyin gebe kalmak olduğunu, çünkü doğum öncesi kontrollerin olmaması yüzünden gebe bir kadının yaşama olasılığının yüzde 50-50 olduğunu söyledi.

Kasım, bunun yanı sıra tecavüz olaylarının günlük bir vaka olduğu ülkede her kızın sünnet olduğunu, buna kuraklık, kıtlık ve çatışmaların da kadınların karşılaştığı tehlike olarak eklendiğini kaydetti.

Görüntüleme:304, Cevaplar:3
Facebook'ta paylaş.

Alt 12-08-2012, 18:52 #2
dadlu_caduu
Forum Üstadı

benimde aklıma rusya gelmişti
kadın olmak türkiyede zor derdik bide
çok üzücü bi durum

Facebook'ta paylaş.

Alt 13-08-2012, 15:49 #3
Feminist.
Forumun Tiryakisi
Bu çok korkunç.

Facebook'ta paylaş.

Alt 13-08-2012, 17:27 #4
'tยtкย
Bozkurt.

Her ne desekte ülkemiz iyi ya.

Facebook'ta paylaş.

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerKadınlar İçin En Tehlikeli 5 Ülke Konusuna Benzer Konular
‘Türkiye artık tehlikeli ülke’
Kenya’ya tatile giden bir İngiliz vatandaşının öldürülmesi ve eşinin ise kaçırılmasının ardından, İngiltere basını tatilde güvenlik konusuna geniş...
Sokakları En Tehlikeli 20 Ülke
Irak Irak'ta güvenlik riski hala en üst seviyede. Ülke genelinde terörizm tehdidi devam ediyor. Yetkililer özellikle Bağdat, Basra ve Kerkük'e...
Çocuklar için yaşanabilecek en iyi ülke!
UNICEF araştırdı. Çocuklar için yaşanabilecek en iyi ülkeyi buldu. ABD ve İngiltere listenin sonunda. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım...
133 ülke işbirliği için İstanbul’a geldi
133 ülke işbirliği için İstanbul’a geldi Küresel ekonomik krizin tüm dünya ekonomilerini etkilediği dönemde işbirliğini artırmak isteyen ülkelerin...Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:06 .